GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BİNGÖL: KADINLAR ŞİDDET VE İŞSİZLİK SARMALINDA, İŞ VE EŞ CİNAYETLERİ ARTIYOR  
07.03.2018
993
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN BİNGÖL:
-“KADIN EMEĞİ GÜVENCESİZLİK KISKACINDA. EN FAZLA İŞSİZLİK VE KAYITDIŞILIK ORANI KADINLARDA”
-“KADINLAR ŞİDDET VE İŞSİZLİK SARMALINDA. İŞ VE EŞ CİNAYETLERİ ARTIYOR”
-“OHAL EN ÇOK KADINLARI VURDU. 100 KADINDAN SADECE 30’U İŞGÜCÜNE KATILIYOR”


CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir açıklama yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl yaptığı açıklamada kadınların son 16 yılda AKP iktidarıyla, özellikle işgücü alanında yaşadığı zorluklara, işsizliğe ve son zamanlarda sayısı günden güne artan kadın cinayetleri ve kız çocuklarının maruz kaldığı istismarların dikkat çeken boyutuna değindi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yaptığı açıklamada AKP ile kadınların hem çalışma hem de sosyal yaşamının birçok zorlukla karşılaştığına dikkat çekti.

Türkiye’de çalışan kadınların yarısının kayıt dışı olarak çalıştığını belirten Bingöl, kayıt dışı çalışmanın güvencesizliği tetiklediğini ve çalışma yaşamında kadınları güvencesizlik kıskacına ittiğinin altını çizdi. Son iki yılda sigortalı çalışan 40 bin kadının işten çıkarıldığını ve OHAL ile birlikte kadın istihdamında ciddi gerileme yaşandığını vurgulayan Bingöl, “Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma düzeyi, AB ve OECD ülkelerinin çok altında. 2016 yılında kadınların iş gücüne katılma oranı ülkemizde yüzde 32,5 oranındayken; bu oran AB ve OECD’ye üye ülkelerde neredeyse bunun iki katı. Yani ülkemizde 100 kadından sadece 30’u çalışıyor ve çoğu da güvencesiz, kayıt dışı şekilde istihdam ediliyor” dedi.

AKP’nin şiddet sarmalı ve erkek egemen toplum yapısını beslemesinin yanı sıra, neoliberal ekonomi politikaları ve muhafazakar toplum yapısını pekiştiren politikalarıyla kadınları eve hapsettiğine değinen Bingöl, “Kadınların iş gücüne katılım verileri AKP’nin kadın istihdamına yönelik politika üretemediğinin en açık örneğidir. Kadınları eve hapseden; çalışan, üreten kadın emekçilerimizi desteklemeyen AKP, kadınlara sadece ‘anne’ rolünü vermekte, toplumun diğer tüm alanlarında ise erkek egemenliğini arttırıcı politikalar izlemektedir” dedi.

CİNSİYETE DAYALI AYRIMCILIK AKP’NİN ÖTEKİLEŞTİREN POLİTİKALARININ SONUCU

40 milyonluk kadın nüfusunun 20 milyonunun iş gücüne katılamadığını belirten Bingöl, emek politikalarında sürdürülen bu anlayışın kadınların sosyal yaşamında da etkileri olduğuna ve kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekti. “Kadınlarını istihdam edemeyen ve şiddete teslim eden AKP, kız çocuklarını da istismarlardan ve çocuk evliliklerinden maalesef koruyamamaktadır. 2016 yılında 328 kadın erkekler tarafından katledilirken bu sayı 2017 yılında 409’a çıktı. OHAL en çok kadınları vurdu. AKP iktidarı ile kadınlar ya “iş” ya “eş” cinayetlerine kurban gitmekte; cinsiyete dayalı ayrımcılık AKP’nin ötekileştiren politikalarının sonucu olmaya devam etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kadınların toplum, aile, çalışma ve siyasal hayattaki yerinin güçlendirilmesi için çalışmak partimizin tarihsel rolüdür.”

CHPnet

SİTELERİ