GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN BİNGÖL: “AKP EMEĞİN DE KADINLARIN DA KARŞISINDADIR”  
05.03.2018
577
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN BİNGÖL: “SALDIRILAR BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR Kİ; AKP EMEĞİN DE KADINLARIN DA KARŞISINDADIR”

Cumhuriyet Halk Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, dün Ankara ve Çorlu’da kadınlara yönelik polis müdahalesini eleştirerek, “Bu müdahale AKP emriyle, onayıyla yapılmıştır ama kadınlar AKP’den hesap soracaktır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü öncesi yaşanan saldırılara tepki gösterdi. Yaşanan bu şiddetin AKP’nin kadının ve emeğin karşısında olduğunu bir kez daha gösterdiğinin altını çizen Bingöl, “Hak arayan kadınlara yönelik yaşanan bu şiddet AKP iktidarda oldukça kadınların asla şiddetten ve emek karşıtı politikalardan kurtulamayacağının en açık göstergesidir” dedi.

Ankara ve Çorlu’da 8 Mart nedeniyle açıklama yapan kadınlara yapılan müdahalenin AKP’nin zihniyetinin ve baskıcı politikalarının en açık göstergesi olduğunu belirten Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, “OHAL bahane edilerek yapılan müdahale insan haklarına ve en temel özgürlüklere aykırıdır” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Bingöl açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Dün yapılan müdahale bir kez daha ortaya koymuştur ki AKP iktidarı kadınlara ölümden ve zulümden başka bir seçenek sunmamaktadır. O yüzden bütün kadınlar AKP’ye karşı birleşmeli ve mücadele etmelidir. AKP iktidarı Cumhuriyet tarihinde kadınların ve emekçilerin tanık olduğu en karanlık dönemdir. Sadece 2017 yılında 409 kadın erkekler tarafından öldürülmüş, 387 çocuk cinsel istismara uğramış ve 332 kadına cinsel şiddet uygulanmıştır. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 33,8 gibi oranla OECD ülkelerinin yarısı düzeyinde kalmıştır. AKP iktidarında kadınlara hem fiziki, hem de sembolik şiddet doruğa çıkmıştır. Kadınların nasıl yaşayacağını, nasıl giyineceğini, ne konuşacağını, nerelerde gezeceğini kısacası yapıp ettiklerini belirleme derdi aslında AKP’nin emek ve kadın karşıtı politikalarının en temel göstergesi olmuştur.”CHPnet

SİTELERİ