BİNGÖL: CHP BOLU İL YÖNETİMİNE KAYYUM ATANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR  
12.05.2017
1604
Yazı Boyutu: A- A+
BİNGÖL: CHP BOLU İL YÖNETİMİNE KAYYUM ATANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl: "Mahkeme kararında hem tedbirin olmaması hem de istinaf yolunun açık olması nedeniyle CHP Bolu İl Yönetimine bir kayyumun atanması mümkün değildir."

"Temyiz yolunun açık olduğu bu kararın kesinleşmesi için hukuki sürecin tamamlanması gerekiyor. Hukuki süreç tamamlanmadan bir kayyum görevlendirilemez"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, bugün bazı basın yayın organlarında, Bolu 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin, CHP Bolu İl Yönetimine 3 kişilik kayyum atadığına dair haberlerin yer alması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Bingöl’ün basın açıklaması şöyle:

“Eylül 2016 tarihinde Bolu CHP İl Yönetimi’ne kongre kararı alınması ve kayyum tayini için Bolu 2.Sulh Hukuk Mahkemesi’nce dava açılmıştır. 12.05.2017 tarihinde yapılan 7.celsede Mahkeme, Olağan Kongre takviminin açıklanmasına rağmen kayyum tayini yönünde karar vermiştir.

Bu karara karşı kanun yolları(istinaf/temyiz) açıktır. Keza verilen kararda tedbir hükmü bulunmamaktadır. Bu nedenle sözkonusu kararın kesinleşmeden icra edilebilmesi mümkün değildir.

Temyiz yolunun açık olduğu bu kararın kesinleşmesi için hukuki sürecin tamamlanması gerekiyor. Hukuki süreç tamamlanmadan bir kayyum görevlendirilemez. Mahkeme kararında hem tedbirin olmaması hem de istinaf yolunun açık olması nedeniyle, CHP Bolu İl Yönetimine bir kayyumun atanması mümkün değildir. Söz konusu dava 6 aydan uzun süredir devam ediyor. Bu dava, ’olağanüstü il kongresi’ talebine yönelik bir davadır. Bunu başka yöne çekmek art niyetli bir tutumdur ve partiye zarar vermekten öteye gitmez. Temyiz yolu açık bir davanın sonuçlanmış gibi yansıtılması da doğru değildir.

Ayrıca Bolu İl Yönetimi’ndeki iki yönetici hakkındaki adli soruşturmayı yukarıda belirtilen dava süreci ile ilişkilendirmeye çalışmak tamamen kötü niyetli ve yanıltmaya yönelik eylemlerdir. "

CHPnet

SİTELERİ